Yapay zeka ve insan destekli çeviri platformu Unbabel 23 milyon dolar yatırım aldı

Kendini yapay zeka destekli ve insan odaklı çeviri platformu olarak tanımlayan Unbabel, B Serisi yatırım turunda 23 milyon dolar yatırım aldı. Scale Venture Partners’ın liderliğinde düzenlenen yatırım turuna Microsoft Ventures, Salesforce Ventures, Samsung Next, Notion Capital, Caixa Capital ve Funders Club katılım gösterdi.

Unbabel, Ekim 2016’da gerçekleşen A turunda da 5 milyon dolar yatırım almıştı. Lisbon Challenge‘a geçmiş dönemde iç olan Unbabel 2014 yılında Y Combinator tarafından da desteklenmişti. yapay zeka ve makine öğrenmesini yaklaşık  55 bin çevirmenle bir araya getiren platfromun çalışma prensibi dikkat çekiyor. Unbabel, e-posta, sohbet ve web siteleri gibi metin temelli içerik ve iletişim araçları üzerinde çeviri yapıyor. Üstelik bir API üzerinden Salesforce, Zendesk, WordPress ve Mailchimp gibi işletmelerin kullandığı araçlarla da entegre olabiliyor.

Unbabel kurucu ortağı ve CEO’su Vasco Pedro, aldığı yatırımı platformun yapay zeka ve makine öğrenmesini geliştirmek için kullanacağımı ifade ediyor. Yatırım yapmayı düşündüğü bir öbür alan ise satış ve pazarlamanın desteklenmesi. Her ne kadar Unbabel’in ABD’de satışa odaklanan bir ofisi bulunsa da şirket, güncel olarak atışa odaklanan bir girişim olarak gündeme gelmiyor.

Pedro’ya göre yaşadıkları en aka zorluklardan biri pazarı Unbabel gibi bir çözümün varlığı konusunda eğitmek. Yani Unbabel, sayesinde kullanıcılar Google Translate gibi makine çevirileri ve ani fazla dil konuşan insanların çevirileri arasında seçim yapmak zorunda değil. Ancak henüz Unbabel gibi bir çözümün farkında değiller.

Yapay zeka/makine öğrenmesini çevirmenlerle bir araya getirmenin yanı sıra farklı teknolojiler de kullanan Unbabel, böylece çevirilerin içerik tiplerine göre düzenleyebiliyor. Tabii bu da hızlı ve doğru çevirileri beraberinde getiriyor.

Hali hazırda Facebook (Oculus), Buzzfeed, Booking.com, Pinterest ve Under Armour tarafından kullanılan ürün, girişimin yeni yatırımcıları Microsoft, Salesforce ve Samsung tarafından da işletmelerle olan ilişkisini geliştirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel
Türkiye’de son 5 yılda 22 girişimi mezun eden Founder Institute, 170 şehirde hizmet veriyor

ilk satıştan büyüme aşamasına kadar bütün adımları yaşatan ve destek olan dünyanın en aka teknoloji girişim hızlandırma programlarından biri olan Founder Institute, geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde 22 girişimi mezun etti. 2009 yılında Silikon Vadisi’nde kurulan ve 2012 yılında ülkemizde hizmet vermeye başlayan Founder Institute, global olarak toplamda 2 bin 300 teknoloji girişimin …

Genel
Kurumlar için finans uygulamaları geliştiren Devexperts, 25 bin son kullanıcıya ulaştı

Michael Babushkin tarafından 2002 yılında Almanya’da kurulan Devexperts, 2016 yılında Türkiye’te giriş yaptı. Michael Babushkin’in yanı sıra Fırat Gürler önderliğinde ülkemizde hizmet veren Devexperts, Antalya Teknokent’te 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Devexperts’in global olarak 400 kişilik bir ekibe sahip olan Devexperts, ülkemizde geliştirdiği çözümler sayesinde 25 bin son kullanıcıya ulaştı. Finans çözümleri sunuyor Temelde kurumların …

Genel
25 bin kullanıcıya ulaşan MutluBiEv’in 2017 yılı nasıl geçti?

Ev ve iş yerleri için profesyonel temizlik hizmetleri sunan ve yurt dışına açılmayı planlayan MutluBiEv, 2017 yılını 25 bini aşkın kullanıcı ile kapattı. Geçtiğimiz yıl Vodafone, İş Bankası, Zubizu, Vestel ve BKM gibi önemli firmalarla iş birliklerine imza atan MutluBiEv, 2018 yılında da müşterilerine yönelik iş birliklerine devam edecek. 2017 yılında hem Android …