Tarihe yolculuk Popüler teknoloji ve internet girişimlerinin ilk tanıtım videoları

Geçtiğimiz Temmuz ayında Airbnb, Dropbox, Quora ve Tinder gibi önemli girişimlerin ilk müşterilerini nasıl kazandığını sizlere aktarmıştık. Bugün ise başarıya ulaşmış girişimlerin ilk dönemlerinde kullandığı demo videoları ile karşınızdayız. Listemizde Dropbox‘tan Uber‘e, Lyft’ten LinkedIn’e ve Zenefit‘ten ve Twitch’e kadar gibi başarıya ulaşmış pek çok önemli girişimin demo videoları bulunuyor.

Dropbox

Günümüzün en popüler bulut depolama çözümlerinden biri olan Dropbox, 2008 yılında yayınlanan sunum videosu ile karşımıza çıkıyor. Videoda henüz 24 yaşında olan Dropbox kurucu ortaklarından Drew Houston, servisinin nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde anlatıyor.

Robinhood

Borsada işlem yapmayı oldukça kolaylaştıran Robinhood, kısa zamanda başarıya ulaşan bir girişim. Geçtiğimiz Nisan ayında 110 milyon dolar yatırım alan ve değerlemesini 1,3 milyar dolara çıkaran girişim, 2014 yılında internette viral olan bir video ile dikkatleri çekmeyi başardı.

Uber

Günümüzün en popüler uygulamalarından olan ve oldukça zor bir 2017 yılını geride bırakan Uber, 2010 yılında Uber Cab adıyla yayınladığı videoda hem müşterileri hem de sürücüleri için geliştirdiği uygulamaların nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde açıklıyor.

Lyft

Uber’in ABD’deki en aka rakiplerinden biri olan Lyft, ilk olarak Zimride adı ile karşımıza çıktı. 2010 yılında yayınladığı video ile web sitesi üzerinden servisinin nasıl işlediğini açıklayan Lyft, o dönemlerde araç çağırma servisi olmaktan çok araç paylaşımı üzerinde çalışıyordu.

LinkedIn

İş dünyasının sosyal medya platformu olma hedefi ile yola çıkan LinkedIn, 2010 yılında yayınladığı eğlenceli demo videosu ile dikkatleri çekmeyi başardı. Yaklaşık 2 dakikalık bir video ile platformun nasıl çalıştığını anlatan LinkedIn, günümüzün en köklü girişimlerinden biri.

Snapchat

Nispeten listemizin en yeni üyelerinden olan ve tıpkı Uber gibi zor bir 2017 yılını geride bırakan Snapchat, ilk tanıtım videosunu 2012 yılında yayınladı. Videoda eğlenceli bir şekilde uygulamasının nasıl çalıştığını anlatan Snapchat, zaman içinde özellikle gençler tarafından tercih edilen bir uygulama haline geldi.

Twilio

1 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olan başarılı girişimlerden olan Twilio, ilk videosunu 2009 yılında yayınladı. Twilio kurucu ortaklarından Evan Cooke‘un yer aldığı videoda Twilio’nun nasıl çalıştığı detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Instacart

Geçtiğimiz dönemlerde yatırım haberleri ile karşımıza çıkan ve 2 milyar dolar değerlemeye ulaşan Instacart‘ın ilk videosu diğer girişimlerden farklı olarak Forbes tarafından yayınlanan bir röportaj. Instacart kurucusu Apoorva Mehta ile yapılan röportajda Instacart’ın detayları paylaşılıyor.

Zenefits

Listemizin en başarılı girişimlerinden biri olan Zenefits, 4,5 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip. Zenefits kurucusu Parker Conrad‘ın 2013 yılında kaydettiği video, Zenefits platformunun nasıl çalıştığını detayları bir şekilde bizlere anlatıyor.

Twitch

Odağına oyunları alan bir canlı yayın platformu olarak karşımıza çıkan Twitch, listemizin köklü girişimlerinden. 2010 yılında hayatımıza Justin.tv ismiyle giren ve zaman içinde farklı bir platforma evrilen Twitch, canlı yayın konusunda günümüzün en başarılı platformlarından.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel
Türkiye’de son 5 yılda 22 girişimi mezun eden Founder Institute, 170 şehirde hizmet veriyor

ilk satıştan büyüme aşamasına kadar bütün adımları yaşatan ve destek olan dünyanın en aka teknoloji girişim hızlandırma programlarından biri olan Founder Institute, geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde 22 girişimi mezun etti. 2009 yılında Silikon Vadisi’nde kurulan ve 2012 yılında ülkemizde hizmet vermeye başlayan Founder Institute, global olarak toplamda 2 bin 300 teknoloji girişimin …

Genel
Kurumlar için finans uygulamaları geliştiren Devexperts, 25 bin son kullanıcıya ulaştı

Michael Babushkin tarafından 2002 yılında Almanya’da kurulan Devexperts, 2016 yılında Türkiye’te giriş yaptı. Michael Babushkin’in yanı sıra Fırat Gürler önderliğinde ülkemizde hizmet veren Devexperts, Antalya Teknokent’te 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Devexperts’in global olarak 400 kişilik bir ekibe sahip olan Devexperts, ülkemizde geliştirdiği çözümler sayesinde 25 bin son kullanıcıya ulaştı. Finans çözümleri sunuyor Temelde kurumların …

Genel
25 bin kullanıcıya ulaşan MutluBiEv’in 2017 yılı nasıl geçti?

Ev ve iş yerleri için profesyonel temizlik hizmetleri sunan ve yurt dışına açılmayı planlayan MutluBiEv, 2017 yılını 25 bini aşkın kullanıcı ile kapattı. Geçtiğimiz yıl Vodafone, İş Bankası, Zubizu, Vestel ve BKM gibi önemli firmalarla iş birliklerine imza atan MutluBiEv, 2018 yılında da müşterilerine yönelik iş birliklerine devam edecek. 2017 yılında hem Android …